yükleniyor...

23 Mart 2022

Centos Sunucuya aaPanel Kurulumu

aaPanel Nedir?

cPanel, Plesk gibi hosting panellerine alternatif olarak geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir kontrol panelidir. aaPanel; nginx, apache, tüm php sürümleri, ücretsiz ssl, ftp, mysql  gibi  bir hosting kontrol panelinde aradığınız birçok şeyi barındırıyor. Ayrıca çeşitli uygulamalarla işlemlerinizi hızlandırabiliyorsunuz.

aaPanel İnternet Sitesi : https://www.aapanel.com/

aaPanel Nasıl Kurulur?

aaPanel; işletim sistemi için centos kullanılmasını öneriyor fakat ben ubuntu işletim sisteminde de sorunsuz bir şekilde aaPanel’i kullanabildim.

aaPanel, Centos’a dayalı olarak geliştirilmiştir, yüklemek için Centos’u kullanmanızı öneririz.

aaPanel.com

Öncelikle terminalden sunucumuza bağlanıyoruz. Bağlandıktan sonra aşağıdaki kod çalıştırmamız kurulum için yeterli olacaktır.

yum install -y wget && wget -O install.sh http://www.aapanel.com/script/install_6.0_en.sh && bash install.sh forum

Yukarıdaki kod ile ilk olarak wget’i kuruyoruz. Ardından wget ile aaPanel dosyasını indiriyoruz. İndirme işleminden sonra kurulum işlemine başlıyor.

Görsel 1

aaPanel’i /www dizinine kurmak için bizden onay istiyor. Y yazıp enterladıktan sonra kurulum işlemi başlamış olacaktır.

Kurulum işleminin sonunda aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Görsel 2

Bu ekranda kontrol paneline bağlanmak için gerekli olan bilgileri göreceksiniz. Ayrıca panele erişemediğiniz taktirde açmanız gereken portları belirten bir uyarı göreceksiniz. (Görsel 2)

Kontrol paneline giriş yapmak için http://SUNUCUIP:7800 adresine gidiyoruz ve karşımıza (Görsel 3) panelin oturum açma ekranı geliyor.

Görsel 3

Oturum açtıktan sonra karşımıza “Önerilen yazılım paketleri” isimli bir modal geliyor. Buradan size uygun olan paketi kurmak seçip kurabilirsiniz. aaPanel Nginx olan paketi öneriyor. Kurulum için aşağıda bulunan One-click Install butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Görsel 4

Butona tıkladıktan sonra kurulum işlemleri başlayacaktır.

Görsel 5

Sunucunuzun gücüne göre kurulum süresi değişiklik gösterebilir. Kurulum tamamlandıktan sonra panel kullanım için hazır hale gelmiş olacaktır.

Görsel 6
Linux, Yazılım içinde yayınlandıEtiketler:
Bir yorum yaz